Zaujímavosti

Pápež: Úlohou cirkvi je svedomie formovať, nie nahradzovať

13. novembra 2017 | Martin Mati

Prečítané: 455x

Pápež František vo videopríhovore k účastníkom 3. medzinárodného sympózia o apoštolskej exhortácii Amoris laetitia uviedol, že ako cirkev “sme povolaní svedomie formovať, a nie ho nahrádzať”. Informoval o tom v sobotu Vatikánsky rozhlas.

Sympózium pod názvom Evanjelium lásky medzi svedomím a normou organizuje Národný úrad pre pastoráciu rodín talianskej biskupskej konferencie. Pápež ocenil jeho iniciatívu a konštatoval, že práve rodina založená na manželstve zakladá vzťahy, ktoré sú najúčinnejšou protilátkou na šíriaci sa individualizmus.

František vo videoposolstve zdôraznil, že manželia a rodičia nemajú byť “ponechaní sami na seba”, ale treba ich sprevádzať v ich úsilí uplatňovať evanjelium “v konkrétnosti života”. To všetko, ako zdôraznil pápež, s vedomím, že úlohou cirkvi je svedomie formovať, nie nahradzovať, ako to zdôrazňuje práve exhortácia Amoris laetitia.

Dnešnému svetu podľa Františka hrozí zámena primátu svedomia, ktorý je vždy nutné rešpektovať, za výlučnú autonómiu jednotlivca voči vzťahom, v ktorých žije. Pápež v príhovore okrem iného pripomenul aj svoj nedávny výrok, keď v tejto súvislosti hovoril o “egolatrii – kulte vlastného ja”, na ktorého oltár sa “obetuje čokoľvek, vrátane lásky najbližších”.

František upozornil, že “človek, ktorý sa neustále obdivuje v zrkadle, stráca schopnosť obrátiť zrak k iným a k svetu”. Preto podľa pápeža nejde o “neškodnú záležitosť”.

Tento absolutizujúci egoizmus pápež označil za “znečistenie, ktoré rozožiera dušu, mätie myseľ a srdce a vytvára tak falošné ilúzie”.

Františkova exhortácia Amoris laetitia spôsobila rozruch v katolíckej cirkvi, pričom viacerí komentátori varovali pred rizikom schizmy – aj kvôli návrhu, aby rozvedení a civilne znovu zosobášení katolíci mohli prijímať eucharistiu.

 

Zdroj: http://www.hlavnespravy.sk/papez-ulohou-cirkvi-je-svedomie-formovat-nie-nahradzovat/1204646

WordPress Image Lightbox Plugin