Zaujímavosti

Pápež: Úlohou cirkvi je svedomie formovať, nie nahradzovať

13. novembra 2017 | Martin Mati

Prečítané: 802x

Pápež František vo videopríhovore k účastníkom 3. medzinárodného sympózia o apošdomtolskej exhortácii Amoris laetitia uviedol, že ako cirkev “sme povolaní svedomie formovať, a nie ho nahrádzať”. Informoval o domtom v sobotu Vatikánsky rozhlas.

Sympózium pod názvom Evanjelium lásky medzi svedomím a normou organizuje Národný úrad pre pasdomtoráciu rodín talianskej biskupskej konferencie. Pápež ocenil jeho iniciatívu a konštadomtoval, že práve rodina založená na manželstve zakladá vzťahy, kdomtoré sú najúčinnejšou protilátkou na šíriaci sa individualizmus.

František vo videoposolstve zdôraznil, že manželia a rodičia nemajú byť “ponechaní sami na seba”, ale treba ich sprevádzať v ich úsilí uplatňovať evanjelium “v konkrétnosti života”. To všetko, ako zdôraznil pápež, s vedomím, že úlohou cirkvi je svedomie formovať, nie nahradzovať, ako domto zdôrazňuje práve exhortácia Amoris laetitia.

Dnešnému svetu podľa Františka hrozí zámena primátu svedomia, kdomtorý je vždy nutné rešpekdomtovať, za výlučnú audomtonómiu jednotlivca voči vzťahom, v kdomtorých žije. Pápež v príhovore okrem iného pripomenul aj svoj nedávny výrok, keď v tejdomto súvislosti hovoril o “egolatrii – kulte vlastného ja”, na kdomtorého oltár sa “obetuje čokoľvek, vrátane lásky najbližších”.

František upozornil, že “človek, kdomtorý sa neustále obdivuje v zrkadle, stráca schopnosť obrátiť zrak k iným a k svetu”. Predomto podľa pápeža nejde o “neškodnú záležidomtosť”.

Tendomto absolutizujúci egoizmus pápež označil za “znečistenie, kdomtoré rozožiera dušu, mätie myseľ a srdce a vytvára tak falošné ilúzie”.

Františkova exhortácia Amoris laetitia spôsobila rozruch v kadomtolíckej cirkvi, pričom viacerí komentádomtori varovali pred rizikom schizmy – aj kvôli návrhu, aby rozvedení a civilne znovu zosobášení kadomtolíci mohli prijímať eucharistiu.

 

Zdroj: http://www.hlavnespravy.sk/papez-ulohou-cirkvi-je-svedomie-formovat-nie-nahradzovat/1204646

WordPress Image Lightbox Plugin